Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdíl mezi parním čističem a parním vysavačem.

Vzhledem k tomu, ze stále v mailech odpovídám na stejné otázky ohledně rozdílu a použití parního čističe a parního vysavače. Shrnul jsem své odpovědi do tohoto článku, které vznikly na základě zkušeností při používání parního čističe a parního vysavače. Pokud někde tvrdím něco jiného, tak si to prosím opravte podle tohoto článku.

 

Parní čistič

Parní čistič se používá především k čištění málo přístupných nebo hodně členitých míst:

 • záchodů
 • okolí van
 • sprchových koutů
 • okolí umyvadel a dřezů
 • vanových a dřezových baterií
 • vnitřků ledniček
 • rámů oken
 • spár v dlažbě a obkladech
 • radiátorů
 • sporáků
 • vařičů
 • mikrovlných a elektrických trub
 • kávovarů
 • odšťavovačů
 • odpadů
 • žaluzií
 • praček
 • sekaček na trávu
 • jízdních kol
 • kočárků

Jedná se hlavně o místa, kde není možné dostatečně využít odsávání parou uvolněné špíny a vznikající vody.

Parní čistič není moc vhodný na velké plochy:

 • podlah
 • oken
 • zasklených lodgií a zimních zahrad
 • koberců
 • čalounění žídlí
 • křesel a pohovek
 • matrací
 • dveří vestavěných skříní

 

Proč:

Protože v tu chvíli se dá parní čistič v podstatě použít pouze jako parní MOP. Špínu s parním čističem můžete pouze stírat jako ji stíráme MOPem. U plovoucí podlahy, lina nebo parket to ještě jde. Musíte si ale dát pozor, kdy už je návlek na nástavci plný špíny a místo stírání pouze špínu po podlaze roztíráte.

Podlaha po setření parním čističem zůstává lehce vlhká a na tmavé podlaze jsou po zaschnutí vidět po zbylé vlhkosti bílé šmouhy. Puntičkáře to někdy přivádí k šílenství. :-)

Kvalita stírání se dá zlepšit návlekem z mikrovláken, který dokáže do sebe vstřebat podstatně více špíny, ale stejně se špínou nakonec naplní.

Parní čistič není vhodný na čištění koberců, matrací a čalounění. Dá se pouze použít na jejich propaření a případného zbavení pachů a roztočů. Je ještě vhodný s pomocí trysky k odstranění fleků po kávě, víně, hořčici, čokoládě a činnosti domácích zvířat.

U parního čističe musíte počítat s tím, že voda sražená z páry a uvolněná špína se nikam neztratí, pokud zrovna nečistíte odpad umývadla. Při čištění nebo po něm je třeba vzniklou vodu a uvolněnou špínu odstranit.

Znamená to buď setřít nástavcem parního čističe ve funkci MOPu nebo hadr do ruky a setřít ručně. To je ale přesně ta činnost, o které jsem se domnívali, že se ji pořízením parního čističe zbavíte.

Parní čistič vám nahradí různé chemické prostředky, kartáče, kartáčky na zuby a houbičky, podstatně zrychlý a zkvalitní samotné čištění. Hadru se ale nezbavíte.

 

Parní vysavač

Parní vysavač je bohužel dost zavádějící název. Správnější pojmenování by bylo "Parní čistič s odsáváním parou uvolněné špíny".

Parní vysavač v mnoha případech nejde nahradit klasickým vysavačem. I v případě, že máte v domku namontovaný centrální vysavač, má parní vysavač své opodstatnění.

Protože slouží k odsávání vznikající vody a uvolněné špíny. Proto je vhodný především na velké plochy:

 • oken
 • zasklených lodgií a zimních zahrad
 • koberců
 • čalounění žídlí, křesel a pohovek
 • matrací
 • dveří vestavěných skříní
 •  

Výborně se hodí na čištění koberců, matrací a čalounění. Při čistění parou uvolněnou špínu z těchto věcí zároveň odsává. Tato činnost nejde následně nadradit vysavačem, protože do té doby se uvolněná špína opět zachytí na vláknech tkaniny.

Při čištění skel, zrcadel a dveří nedochází ke stékání vzniklé vody na zem nebo rám okna, protože sraženou vodu okamžitě odsáváte. Stejně tak při stírání plovoucích podlah a lina odsajeme veškerou špínu a vlhkost a nedochází ke vzniku bílých šmouh.

Pořízením parního vysavače neztrácíte funkci parního čističe. Parní vysavač jsou v podstatě dvě zařízení v jednom. Parní vysavač s vodním filtrem a parní čistič. Mají samostatné ovládání a samostatné zapínání. Takže jdou použít i samostaně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

parni vysavač, jak často použít na koberec ?

(marta, 29. 11. 2017 9:34)

dobrý den, jak často se může použít parní vysavač na koberce ? Máme 5 koček s přístupem ven a nonstop bojujeme s blechami. Je u parních vysavačů dostatečně vysoká teplota, aby zničila vajíčka blech a nezničí současně koberec ? děkuji za odpověď. padevitkova@seznam.cz

Re: parni vysavač, jak často použít na koberec ?

(Jiří Burian, 29. 11. 2017 20:41)

Kobercum para nevadi, pokud se nejedna o ciste vlnene koberce. Tam dochazi k vymyvani mastnoty z vlaken a k jejich krehnuti. Blechy asi nebude jednoduche paarou znicit, protoze vajicka mohou byt na mistech, kde se s primym proudem pary nedostanete. Na likvidaci blech jsem na Youtube videl nekolik navodu na talir s vodou osvetleny UV svetlem.

Co na úklid

(Pavla Svobodová , 12. 2. 2017 10:38)

Dobrý den, chtěla bych prosit o radu,jaky typ vysavače bych si měla pořídit na vysávání a následné vytření, čištění koberců a čalounění, čištění koupelen a toalet -obklady. .Měla bych to na časté použití,ke své práci -úklid domácností. Moc děkuji. Email : pavla-markova@email.cz

Parní mop či vysavač

(Nikola Mrázková, 29. 9. 2016 15:10)

Dobrý den, stejně jako ostatní přemýšlím jak si ulehčit práci a moci vysávat a vytírat zároveň. Z článku jsem pochopila, že by to mohl vyřešit parní vysavač. V celém domě budeme mít vinyl, tak by mě zaímalo, zda je nějaký přístroj pro tento druh podlahy vhodný? A co byste doporučil. Samozdřejme uvítám možnost čistit zároveň matrace a jiné čalounění. Zde je moje e-mailová adresa nikymrazkova@seznam.cz

Parní mop či vysavač

(Nikola Mrázková, 29. 9. 2016 15:09)

Dobrý den, stejně jako ostatní přemýšlím jak si ulehčit práci a moci vysávat a vytírat zároveň. Z článku jsem pochopila, že by to mohl vyřešit parní vysavač. V celém domě budeme mít vinyl, tak by mě zaímalo, zda je nějaký přístroj pro tento druh podlahy vhodný? A co byste doporučil. Samozdřejme uvítám možnost čistit zároveň matrace a jiné čalounění.

Zde je moje e-mailová adresa.

prosím poraďte typ přístroje za dostupnou cenu

(romana, 8. 7. 2016 14:27)

Dobrý den, můžete mi prosím poradit - potřebuji vyčistit koberec + čalouněné židle, sedačky, tak nějak se zbavit různých potvůrek v nich za dostupnou cenu a úplně se v tom ztrácím - parní mop, vysavač,..... (samozřejmě se jedná o zcela běžnou domácnost tedy kromě koberců a sedaček také lino, dlažba, ale jedná se mi hlavně o sedačky a koberce)
prosím napište na email : romulusroma@seznam.cz předem velký dík

Co na úklid?

(Lucka, 18. 11. 2015 19:11)

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co by jste mi doporučil na úklid velké domácnosti. Nejdřív vysávám a pak vytírám, podlahy máme plovoucí a lina. Doma tři jezevčíky, takže po třech dnech úklidu už jsou vidět chuchvalce prachu s chlupy. Chtěla bych si trochu ušetřit čas a zajímalo by mě jestli existuje něco, co vysává a zároveň vytírá. Pokud nic neexistuje, nedá se nic dělat. S vysáváním i vytíráním celé domácnosti si dávám třihodinové ródeo. :-) Jedná se řekněme o 11 místností. Děkuji předem za odpověď Lucka.

Re: Co na úklid?

(Jiří Burian, 19. 11. 2015 18:14)

Dobry den,
muzete mi prosim zaslat Vasi eMail_ovou adresu, abych Vam mohl zaslat balik informaci. Sem se to do odpovedi nevejde. Samozrejme existuje zarizeni, ktere zaroven vysava i vytira, ale vsechna zarizeni tohoto typu to zase neumi.

Re: Re: Co na úklid?

(Lucka, 19. 11. 2015 22:14)

Samožřejmě, nasepoupatko@centrum.cz. Moc děkuji, jste zlatý!!!

Re: Re: Re: Co na úklid?

(Martina, 6. 12. 2015 22:31)

Dobrý den, sháním také nějaký přístroj, který vysává a zároveň vytírá. Nemohl by jste mi poslat na email také nějaké informace? Děkuji kucerova.mar@centrum.cz

Re: Re: Re: Re: Co na úklid?

(Gabča, 7. 2. 2016 23:54)

Dobrý den, stejně jako paní z předešlých dotazů, Vás moc prosím o info, který přístroj koupit na velké plochy v rodinném domě. Výsávám a pak vytírám klasickým mopem, ale přijde mi, že podlaha je pořád špinavá. Máme malé dítě, tak bych ráda maximální možnou čistotu. Děkuji za odpověd. Můj mail gabca.sobr@seznam.cz

Re: Re: Re: Re: Re: Co na úklid?

(Aja, 23. 4. 2016 18:49)

Dobrý den, podobně jako ostatní přede mnou - prosím ,jestli byste mi doporučil něco, co vytírá párou a zároveň to vysává. Prostě abych na parkety nemusel používat vysavač a mop, ale abych měl jedno univerzální zařízení. Prosím, zašlete mi odpověď na rulanda@seznam.cz

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co na úklid?

(Romana, 29. 6. 2016 14:13)

Také stejně jako ostatní. Můžete doporučit vhodný přístroj s ideálním poměrem výkon/cena, který zvládne vysát a vytřít velkou plochu (plovoucí podlaha, dlažba) a zároveň jej lze použít na okna a zrcadla nejen v koupelně, ale i skříní? Velmi děkuji za radu, Romana V.
Email: romanavlckova@seznam.cz

Re: Re: Co na úklid?

(Tomková Šárka, 18. 1. 2016 13:29)

Dobrý den, mám stejný problém jako paní, a chci skutečně Parní vysavač s vodním filtrem. Tzn., uklidit parou vše, a rovnou tu špínu vysát. Psa máme taky, dceru alergika. Podlahář mě varuje před čištěním parou vinyl. Můžete mi doporučit prosím skutečně kvalitní přístroj s výkonem? Díky moc Tomková. sarka.tomkova@email.cz

Re: Re: Re: Co na úklid?

(Jiří Burian, 18. 1. 2016 13:55)

Dobry den,
vinyl snese 120°C. Pára vycházející z trysky parního vysavače má teplotu maximalně 100°C, vinylu voda, ani vlhkost nevadí. Tady je odpověď dodavatele vinylovych podlah k otázce teplotní odolnosti: http://www.fatrafloor.cz/cz/poradna-pvc-podlahy/pokladka/?answer=183

Re: Re: Co na úklid?

(Zuzana, 29. 1. 2016 18:48)

Dobrý den, i já se sháním po uvedené kombinaci čištění.. prosím vás o info na zu.zajicova&gmail.com děkuju

KARCHER SV7

(TOMÁŠ STUCHLÍK, 16. 2. 2016 12:08)

DOBRÝ DEN, MOHL BYCH ZNÁT VÁŠ NÁZOR NA KARCHER SV7?

Re: KARCHER SV7

(karel, 26. 6. 2016 16:25)

karcher sv 7

parni vysavac

(verdi, 15. 12. 2015 17:42)

Dobry den,prosim o doporuceni parniho vysavace nebo jineho pomocnika v domacnosti prevazne na velkou plochu dlazby+okna.dekuji moc. Markova-v@centrum.cz

Jaký parní vysavač

(Antonín, 8. 12. 2015 12:22)

Dobrý den . Jaký parní vysavač koupit manželce na osi 8 oken Děkuji za odpověd na email: blazektonda@centrum.cz 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA