Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na úklid s parním čističem

 

Jaké jsou výhody použití parního čištění?

 

1. Jednoduchost

Horká pára, až o teplotě 100°C, uvolňuje starou špínu, nečistoty usazené ve spárách a škvírách, nepřipečenou mastnotu. Teplota 100°C má vysoké desinfekční účinky proti bakteriím a roztočům, ale musíte nechat páru na dané místo působit delší dobu. Nestačí třeba matraci jen přejet nástavcem, ale musíte matraci důkladně propařit. 

 

2. Šetrnost k životnímu prostředí

Parní čističe nepoužívají k čištění žádných chemických prostředků, pouze destilovanou vodu. Ta je pro životní prostředí nezávadnou chemikálií. Destilovaná voda sice také něco stojí, ale ne tolik jako chemické prostředky. Po čištění párou nezůstávají v bytě zbytky chemikálií.

 

3. Šetrnost k obsluze parního čističe

Při práci s parním čističem se pracovník dostává pouze do styku s vodní párou, která nepůsobí alergické reakce. Alergici, astmatici a lidé s citlivou pokožkou se nedostávají do styku s chemickými přípravky. 

 

Jak pracovat s parním čističem.

Srdcem parního čističe je bojler, elektrickým ohřevem se v něm vyvíjí pára. Pára s teplotou až 100°C pod vysokým tlakem 4 až 6 atm., tryská přes různě upravené nástavce. Nástavce jsou přizpůsobeny pro různé způsoby čistění. Práce s parním čističem je celkem jednoduchá. Parní čistič naplníme požadovaným objemem vody z vodovodu. Destilovanou vodu není třeba používat u parních zařízení, pokud používají nerezový bojler. Zapneme parní čistič a dále zapneme vyvíjení páry. Ovládání je oddělené, abychom při ukončení práce mohli zbývající páru odpustit. Pak už jen stačí nasadit odpovídající typ nástavce, nastavit ovladačem potřebné množství páry a zahájit čištění. Parní čističe jsou sice určeny pro laické uživatele, ale je třeba pracovat s jistou dávkou opatrnosti, protože může dojít k velmi bolestivým úrazům. Je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Doporučuji na ruce, ve které držíte hadr na zachycování nečistot, mít navlečenou gumovou rukavici s vložkou. Vycházející pára má teplotu 100°C a při přímém styku s pokožkou hrozí opaření ruky, stejně tak pokud pracujeme delší dobu, dojde k zahřátí kovové trysky a zase hrozí popálení při dotyku ruky s tryskou. Pozor také na oči, tlaková pára dokáže uvolněné malé kamínky a písek hnát takovou rychlostí, že zásah do oka může být velice nepříjemný. Ještě jsem získal jednu zkušenost s uvolněnou hadicí přivádějící páru k ovládací pistoli. Pokud pára začne unikat z této hadice, okamžitě ukončete práci a předejte parní čistič k odborné opravě, opět hrozí opaření. Na spojích hadic a nástavců jsou použity těsnící kroužky. Před použitím parního čističe doporučuji jejich vizuální kontrolu, aby opět nedošlo k nekontrolovanému úniku páry a následně možnému opaření.

  

Kde v domácnosti i mimo ni využijeme parní čistič?

Existuje nepřeberné množství možných aplikací parních čističů. Způsob použití je vázán na volbu koncového nástavce a regulaci tlaku páry. Vysokým tlakem z parní trysky se dají "odstřelovat" nečistoty z těžko přístupných, drobných a skrytých míst, z hubic lze horkou páru napouštět do hloubky koberců, polstrování a matrací a tím hubit i ty drobné organismy (např. roztoče nebo bleší vajíčka), které odolaly vysávání. Při nasazení rozličných kartáčků se účinek teploty, tlaku a vlhkosti páry kombinuje s intenzivním mechanickým působením, hubicemi s připnutým hadrem se bezchemicky a přitom účinně otírají povrchy nábytku, zařízení, obkladů i podlah, okenní nástavec myje a zároveň stírá skla, sifonový zvon pomáhá důkladně protáhnout odpady. S parním čističem lze s úspěchem likvidovat skvrny od jídla a rozlitých nápojů (nečistoty se rozpustí a vzlínají spolu s párou), odstraňovat led z vnitřku lednic a mrazáků, čistit a odmašťovat kutilské a sportovní nářadí, pročišťovat nedostupná zákoutí mechanismů a strojů, dezinfikovat hračky i mýt citlivé povrchy, jako například teflon na pánvích a toustovačích. Neopominutelnými aplikacemi je kartáčování oděvů, žehlení látek a odstraňování pachů z nich, zvlhčování vzduchu a aromaterapie. Tolik ve stručnosti o práci s parním čističem v domácnosti.

  

Jaký je rozdíl mezi parním čištěním a parním vysáváním?

Parním čištěním nenahradíme vysávání a naopak parní čistič má celou řadu aplikací, kde je vysavač nepoužitelný nebo nedostatečný. Obě zařízení se tedy doplňují. Například parní čistič uvolní z vláken koberce nebo třeba z pískovcového povrchu teras pro vysavač jinak nezvládnutelné nečistoty, jemnější z nich spolu se vzlínající parou skončí na hadru parní hubice, větší se dodatečně posbírají vysavačem.

Specifickou kategorií parních čističů jsou parní vysavače, tedy přístroje vybavené též funkcí odsávání.

 

Výhody parního čističe pro alergiky a astmatiky.

Parním čističem likvidujeme velkou část alergenů v domácnosti:

 • Nejčastějším alergenem je prach (pára prach navlhčí a následně prach setřeme, nedochází k víření)
 • Dalšími alergeny jsou plísně a roztoči (jejich dlouhodobá likvidace)
 • Alergeny mohou být také chemické přípravky (ve většině případů čištění se bez nich obejdeme)

 

Plovoucí podlahy, dlažba, obklady, linoleum.

 • K úklidu podlah slouží primárně parní vysavač. Účinnost kombinace páry a vysávání je vyšší než účinnost samotné páry.
 • Při použití parního čističe plochy pouze stíráme hubicí s uchyceným hadrem, k tomuto účelu jsou vhodné použít staré froté ručníky. Daleko lepších výsledků dosáhneme použitím utěrek nebo návleků z mikrovláken.
 • Pokud podlahové plochy pouze stíráme třeba MOPem, zůstává ve spárách a trhlinách usazená špína. Pára z trysky proniká i do těchto mikroskopických spár a trhlin a usazenou špínu z nich odstraní.

 

Koberce, matrace, čalounění.

 • K úklidu koberců opět slouží primárně parní vysavač. Zde je rozdíl mezi výsledkem použití parního čističe a parního vysavače největší..
 • Při použití parního čističe máme možnost použít trysku nebo hubici. Šikmo působící proud páry s trysky rozpustí nečistoty v tkanině a strhne je s sebou do nastaveného hadru. V tomto je parní čistič naopak daleko účinnější než paní vysavač. Tímto způsobem můžete odstranit různé skvrny od potravin, nebo následky činnosti domácích mazlíčků, ale čistit takto koberec ve velké místnosti není zrovna časově optimální. Hubice s kartáčem nebo hadrem sice uvolní nečistoty z tkaniny, ale maximálně je setře z povrchu. Špína sice má tendenci při vysychání postupně vzlínat k povrchu, ale čištění musíme několikrát opakovat nebo následně použít klasický vysavač.
 • Parní čistič ale při použití na koberec zlikviduje roztoče, plísně a případně bleší vajíčka od domácích mazlíčků. Stejně tak odstraní z koberce pachy.
 • Tkaniny po použití parního čističe zůstávají pouze vlhké, nikoliv mokré, jako třeba po vodním vysavači. Rychle oschnou a nejsou živnou půdou pro rychlé množení bakterií, plísní a roztočů.
 • Před každým použitím parního čističe doporučuji vyzkoušet jeho účinky na méně viditelném místě pohovky nebo křesla. Ne všechny materiály stoprocentně odolávají účinkům horké páry.

 

Škvíry, spáry, mezery, nedostupná místa.

 • Proud páry působí nejenom v přímém směru, ale dostane se i do mezer mezi materiály, za knoflíky a masky sporáků, myček, praček, pod vařiče, varné desky a dřezy. Z nich uvolňuje a vyplavuje mastnotu, špínu, plísně a bakterie.
 • Účinnost páry můžeme zvýšit použitím kartáčků s různými typy štětin a drátků, které jsou dodávány jako příslušenství parních čističů. 

 

Kuchyně

 • Pro představu si můžete zkusit v hrnci uvézt do varu čistou vodu a pak do ní ponořit na chvíli mastnou lžici. Mastnota se z lžice uvolní na hladinu vody. Stejným způsobem působením horké páry z trysky uvolníte mastnotu ze sporáku, trouby nebo mikrovlné trouby. Pozor, mastnota nesmí být už vypálená, tam už pára nefunguje a musíte použít mechanické nebo chemické prostředky. Jednou z možností je na trysku použít nástavec s kartáčkem. Jsou k dispozici i kartáčky drátěné jako náhrada drátěnky.
 • Kuchyňský dřez, odpad, kuchyňskou baterii, digestoř a obklady vyčistíte pomocí trysky. Výhodou je pokud je ve výbavě parního čističe kovová tryska v délce alespoň 12 cm, kterou lze velice dobře vyčistit odpady. 
 • Skříňky kuchyňské linky jsou znečištěné stékající vodou nebo mastnotou na držadlech. Zde je nejlepší kombinovat parní trysku s utěrkami z mikrovláken. Pára nečistoty uvolní a utěrka z mikrovláken setře uvolněnou nečistotu a zároveň povrch vyleští. Utěrku z mikrovláken doporučuji používat i na vodovodní baterie, dřez a varnou desku. Po použití nemusíte povrchy už ničím leštit.
 • Samostatnou kapitolou je odpadkový koš, lednička a mrazák. V obou zůstávají zbytky potravin a vytváří nepříjemný zápach. Pára je výborným prostředkem na odstraňování zbytků potravin a z nich vznikajících pachů. Pára je nejlepší způsob jak umýt vnitřek odpadkového koše, ledničky a mrazáku a zbavit je pachů. Je také nejrychlejším způsobem, jak odstranit led z mrazáku. Prostě ho párou vyřežete. :-) 
 • Proud páry se občas hodí i na nečistoty a mastnoty na nádobí, grilech a toustovačích. Obzvlášť dobré je jeho použití na chatě, kde nemáte myčku na nádobí nebo ohřev teplé vody.

 

Koupelna, WC, sauna.

 • Tryska s tlakovou párou je ideálním prostředkem na čištění spár v obkladech a dlažbách. V nich se nejvíce usazují plísně. Pokud pouhá tryskající pára nestačí, pomůžeme si kartáčkem nasazeným na trysku. Pozor, nepoužívejte kovových kartáčků, pokud nejsou nerezové, mohou vytvořit na spárách rezavé stopy.Po vyčištění spár následně setřeme obklady a dlažby hubicí s hadrovým návlekem. Opět se výborně hodí návlek z mikrovláken.
 • Než začnete s čištěním sanitární keramiky, vyčistětě silným proudem páry odpadní sifony. Uvolňuje se z nich velké množství špíny a tlak páry ji žene i zpátky do umývadla, vany nebo sprchového koutu.
 • Silným proudem páry vyčistíme vany, umývadla, sprchové kouty, vodovodní baterie a záchodové mísy a stejně tak i koupelnový nábytek. Opět si při větším znečištění můžeme pomoci kartáčkem. Dobré je tuto činnost provézt dříve, než se pustíme do dlažby na podlaze.
 • Nezapomeňte na kartáčky na zuby, skleničky, hřebeny, kartáče na vlasy, kartáče na mytí, houby, žínky a nevím co ještě můžete mít v koupelně. Ve všem se drží bakterie.
 • Pokud máte dům vybavený saunou, je třeba ji také udržovat. Pára je v tomto případě ideálním prostředkam, protože při použití chemikálií se v teplé a případně vlhké sauně se chemikálie uvolňují a zhoršují zdravé prostředí sauny. Nemusíte mít obavy, pára nijak nepoškodí dřevěnému zařízení sauny.

 

Dveře, okna a zrcadla.

 • Proudem páry z trysky prostříkáme záclony a zbavíme je prachu. Prach se ale dostane na skla oken, proto začínáme záclonami. Pak pro provonění záclon použijeme hubici s hadrovým návlekem na který občas kápneme trochu aviváže. Tryskající pára přenese aviváž na záclony.
 • Potom proudem páry z trysky odstraníme nečistoty z koutů okenních rámů.
 • Parní čistič je sice vybaven hubicí se stěrkou na skla oken, ale tato práce je relativně pomalá, daleko rychlejší je použítí rukavice z mikrovláken. Po setření skla není třeba sklo sušit, ani leštit. Stačí když počkáme až sklo oschne samo. Výsledek je stejný jako od profesionála. :-) 
 • Dveře je opět nejlepší čistit párou v kombinaci s utěrkou z mikrovláken. Pára nečistoty uvolní a utěrkou je setřeme. Utěrka z mikrovláken má obrovskou absorbční kapacitu a většinou ji nemusíme po celou dobu úklidu vyplachovat.
 • Na zrcadle je opět nejlepší utěrka z mikrovláken, v koupelně ji mám připravenou navlhčenou a po použití koupelny pouze rychle setřu zrcadla a baterie. Tímto způsobem nemůže dojít k usazování vodního kamene hlavně na bateriích.

 

Nábytek.

 • Pára sice ano, při použití hubice s hadrovou utěrkou, ale opět utěrky z mikrovlákna jsou podstatně ryachlejší než použití parního čističe.
 • Pára sice nábytku v drtivé většině neublíží, ale přeci je dobré ji před prvním použitím nejdříve opatrně vyzkoušet.
 • V žádném případě nepoužívejte páru na povrchy starého nábytku a jeho repliky. Bývají impregnované včelím voskem a pára včelí vosk dokonale odstraní. 

 

Klece, pelíšky a akvária.

 • Zvířata jsou podstatně citlivější na pachy a proto jim pachy z chemikálií vadí podstatně více než lidem. Při použití páry zádný zápach nevzniká.
 • Parou můžeme vyčistit klece i pelíšky počínaje miskou a konče matrací.
 • Pára se také velice dobře hodí na vyčistění akvárií a terárií. Písek jednoduše nasypete do cedníku a properete proudem páry. Voda v akváriích nebude obsahovat žádné chemikálie.
 • Pára dokonale dezinfikuje, zničí parazity a odstraní pachy po zvířatech.

 

Automobil, kolo, sekačka na trávu.

 • Párou je v atomobilu nejlepší na odstranění pachu ze sedadel, který vzniká jejich propocením. Hubicí s návlekem také můžeme ze sedadel setřít špínu.
 • Vhodné použití páry je také na odmaštění skel a případně vosku po mytí aut v myčce.
 • Opravdového efektu dosáhnete párou při vyčištění hliníkových disků kol. Auto po takovémto čistění vypadá jako když právě vyjelo z autosalonu. :-)
 • Jízdní kolo po projetí blátivým terénem očistíme proudem vody a dočistíme proudem páry, protože ten odstraní špínu zachycenou v mastnotě na řetězu a převodech. Po této očistě je dobré zase tyto očištěné části namazat aby nerezavěly.
 • Sekačka na trávu je také vhodným objektem pro parní čistič. Tráva smísená s hlínou většinou nejde odstranit proudem vody a je nutné použít důkladně kartáč. Proud páry na kombinaci hlíny s trávou funguje lépe i když kartáči se stejně nevyhnete.

 

Žehlení, čištění látek a oděvů.

 • Žehlička jako příslušenství parního čističe by měla mít elektrický ohřev. Samotná pára se průchodem hadicí ochlazuje a pro žehlení už nemá dostatečnou teplotu. V kombinaci pára s elektrickým ohřevem funguje žehlička lépe než napařovací žehlička. Elektrický ohřev také umožní použít páru jenom tehdy, když to je potřeba, protože hlavně v zimě se pára z bytu špatně větrá.
 • Žehlička s parním čističem lze použít i pro vertikální žehlení hlavně obleků přímo na ramínku. Opět doporučují jistou opatrnost před prvním žehlením si ověřte, že pára obleku neuškodí. Při prvním žehlení si můžeme prádlo roztřídit na to, které je třeba žehlit na prkně a na to, které lze vyžehlit na ramínku. Při příštím žehlení si už prádlo můžete přímo roztřídit.
 • Párou je také možné účinně odstranit různé skvrny na oděvech vzniklé neopatrností. Páru je dobré použít co nejdříve to je možné a to ještě před praním. 
 • Kartáč na šaty s parním vývodem využívá antistatických účinků páry k účinnému kartáčování oděvů a čalounění. S kartáčem lze též provzdušňovat a vypínat zavěšené oděvy i látkové žaluzie.

 

Další příklady použití páry v domácnosti.

 • Odstranění prachu z pokojových květin a jejich osvěžení jemnou vodní clonou.
 • Dezinfekce dětských hraček, které malé děti neustále strkají do úst.
 • Odstranění prachu ze servisů a křišťálových lustrů.
 • Plení trávy roztoucí mezi dlažbou. Tráva se prostě spaří a ponějakou dobu neroste.
 • Čištění venkovní dlažby a teras.
 • Čištění a odmašťování dílenkého a zahradního nářadí, mechanických částí strojů, sportovních potřeb, zahradních grilů a pod.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Parní čistič nebo vysavač

(Ivana Jerlingová, 12. 2. 2010 17:40)

Dobrý den,můžete mi prosím poradit, zda je pro úklid domu lepší parní čistič nebo parní vysavač? Můžete mi poslat nabídky nabídky? Děkuji

kontaktní adresa

(vlnasova nadia, 25. 1. 2010 11:52)

nadia.vlnasova@gmail.com

unitekno

(vlnasova nadia, 25. 1. 2010 11:51)

před objednáním předváděčky bych se ráda zeptala, zda skutečně model Evolution pro nahrazuje vytírání. Mám rodinný dům a v něm dva psy - takže chlupy a naťapáno. Pomůže mi tento přístoj a jaká je jeho pořizovací hodnota?
Děkuji!

Pristroj na cisteni plovoucich podlah

(Michova, 29. 12. 2009 11:56)

Dobry den, rada bych Vas pozadala o doporuceni kvalitnich pristroju na cisteni plovoucich podlah ve vetsim byte. Jde mi hlavne o skvrny od psa (slapoty atd). Predem dekuji. Michova E-mail: desi@centrum.cz

Odpověď paní Lukešové

(Jiří Burian, 24. 9. 2009 21:50)

Dobrý den,
stačilo si přečíst odpověď panu Chmelovi. :-)
Koupě parního MOPu jsou vpodstatě vyhozené peníze. To co předvádějí v reklamě funguje maximálně na jedné skvrně, ale ne na celé podlaze. Parní MOP se od normálního MOPu liší pouze tím, že mop se nevlhčí vodou, ale párou. Setřená špína z MOPu ale nikam nezmizí je třeba ji vždy po několika tazích MOPem vyprat z návleku v kbelíku s vodou. Na podlahu funguje pouze parní vysavač. I parní čistič funguje na podlaze jako parní MOP. Asi jsem Vás moc nepotěšil, ale bohužel to tak je. :-(

parní mop

(Jiřina Lukešová, 24. 9. 2009 20:46)

Dobrý den, ráda bych si koupila parní mop. Mám po celém bytě dlažbu, pouze v obýváku koberec. Prosím poraďte jaký. Děkuji Lukešová

Odpověď paní Měchurové

(Jiří Burian, 16. 3. 2009 14:19)

Dobrý den, pro větší byty a domky doporučuji výrobky firmy UNITEKNO.
Informace Vám zašlu mailem.

Parní vysavač

(Štěpánka Měchurová, 16. 3. 2009 11:55)

Dobrý den,
prosím o zaslání nabídky parního vysavače a parního čističe pro větší byt. Děkuji.
s.mechurova@email.cz

Odpověď paní Dolečkové

(Jiří Burian, 16. 3. 2009 7:48)

Dobrý den,
cena/výkon u zařízení firmy Karcher SV1902 celkem odpovídá. Záleží ale na tom pro jaké prostory ho chcete použít. Já tento parní vysavač doporučuji z hlediska parametrů pro malé byty. Garsonky nebo 1+KK. Na větší prostory doporučuji podstatně výkonnější zařízení. Odpověď Vám zašlu mailem.

Parní vysavač

(Hana Dolečková, 16. 3. 2009 7:40)

Dobrý den, uvažuji o koupi parního vysavače KÄRCHER SV 1902. Máte s tímto typem zkušenost?Odpovídá cena výkonu???
Děkuji H.D.
H.doleckova@cservices.cz

Odpověď panu Chmelovi

(Jiří Burian, 31. 10. 2008 20:21)

Dobry večer,
koupi parniho mopu nedoporučuji. Jednomu zákazníkovi jsem napsal, ať raději ta penize věnuje na dobročinné účely. Parní mop má velice malou teplotu a nízký tlak, takže efekt páry se projeví pouze ve vlhčení stíracího návleku. Podlahy po čištění parním mopem jsou dost brzo v žalostném stavu. Ne že by jste je zničil, ale jsou dost upatlané, protože parním mopem špínu po podlaze spíš roztíráte, než že ji setřete. Proto také nedoporučuji používat parní čistič ve funkci parního mopu na plovoucí podlahy, po čase se také návlek zanese špínou a dochází pouze k roztírání špíny po podlaze. Parní čistič je vhodný na setření podlahy třeba v případě, že na ni vylejete mastnotu. To se u nás podařilo známému o vánocích rozsypat po podlaze smažený chleba právě vytažený z fritovacího hrnce.
Pokud se týká plovoucích podlah, tak jsem to konsultoval s firmami na výstavě ForARCH a mimo dřevěné podlahy, ošetřené pouze olejovým nátěrem, je možné parní čistič a parní vysavač používat na všechny ostatní podlahové povrchy.

Parní mop

(Chmel, 31. 10. 2008 19:04)

Zajímám se o koupi parního mopu, bohužel v různých prodejnách jsem dostal rozdílné informace týkající se jeho použití pro nelepené plovoucí podlahy.Jedni tvrdí,že se nesmí použít na nelepené plovoucí podlahy, jinde tvrdí pravý opak tedy používat jen pro lepené plovoucí podlahy. Vite někdo jak je to skutečně?

Odpověď pro paní Dufkovou

(Jiří Burian, 7. 9. 2008 21:32)

Dobry večer, rád bych Vám zaslal informace, o které žádáte, ale bohužel jste neuvedla svou mailovou adresu.
Přímo sem požadované informace uvádět nemohu. :-(

Jiří Burian

Přístroj pro úklid

(Kateřina Dufková, 7. 9. 2008 20:56)

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o doporučení několika běžných přístrojů pro úklid zejména plovoucích podlah a koberců včetně cenových nabídek. Předem děkuji za zaslání. Kateřina

Pěkné,ale....

(Striga, 13. 5. 2008 22:35)

Prosím autora, aby si to po sobě přečetl a opravil řadu Z ve slovech, kam patří S, a překontroloval měkké a tvrdé I.
Jinak díky za inspiraci, parní čistič mám objednaný a už se těším, co s ním všechno dám do pucu.